| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Material: | Zinc Alloy |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| blade material | 3Cr13 stainless steel |
| handle material | zinc alloy |
| blade thickness | 2 mm |
| blade length | 5.5 cm ( 2.17 in.) |
| handle length | 8 cm ( 3.15 in.) |
| total length | 13.5 cm ( 5.31 in.) |
| hardness | 55-57HRC |
| color | various colors available : see the picture below |
| style | different styles available : see the picture below |
| blade color | black , or original silver color. |
| blade style | double blade. Various types available: single, double, tanto blade , etc. |
| customization | Available. Including the blade ,material ,handle ,logo ,package, etc. |
| net weight | 65 g |
| gross weight | 76 g |



