| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Material: | Aluminum |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| product name | otf box cutter automatic edc utility knife |
| feature | foldable , with clip, replaceable blade |
| blade material | SK5 carbon steel |
| handle material | aluminum |
| blade length | 5 cm (1.97 in.) |
| handle length | 8.3 cm (3.27 in.) |
| overall length | 13.3 cm (5.24 in.) |
| color | vairous colors optional: black , red, etc. |
| replaceable blade | 5 pieces |
| blade change style | quick-change |
| usage | multifunctional. Cutting cardboard, carpet, rope, vinyl, leather, arts & crafts, etc. |
| net weight | 101 g |
| gross weight | 176 g |
| package | hard black box with EVA inside+polybag |
| customization | support, OEM ODM |








