| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Material: | Zinc Alloy |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| blade material | 3Cr13 stainless steel |
| handle material | zinc alloy |
| blade thickness | 2 mm |
| blade length | 5.5 cm ( 2.17 in.) |
| handle length | 8 cm ( 3.15 in.) |
| total length | 13.5 cm ( 5.31 in.) |
| hardness | 55-57HRC |
| color | various colors available: pink ,purple, blue, red, etc. Other colors can be customized. |
| style | different styles optional |
| blade color | black, or original silver color . |
| blade type | double blade. Various types available: single, double, tanto blade , etc. |
| customization | Available. Including the blade ,material ,handle ,logo ,pacakge, etc. |
| net weight | 65 g |
| gross weight | 76 g |




