| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Material: | Zinc Alloy |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| blade material | 3Cr13 stainless steel |
| handle material | zinc alloy |
| blade thickness | 3 mm (0.118 inch) |
| blade length | 9.7 cm ( 3.82 in.) |
| handle length | 13.3 cm ( 5.24 in.) |
| total length | 23 cm ( 9.06 in.) |
| net weight | 255 g |
| gross weight | 347 g |
| blade color | two-toned. Also can be blue titanium. |
| handle color | black. Other colors can be customized. |
| size | large size. |
| feature | glass breaker ,clip, hole, carbon fiber inserted. |
| blade type | Various types available: single, double, tanto blade , serrated, etc. |
| logo service | available |
| customization service | available |




