| Customization: | Available |
|---|---|
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Material: | Aluminum |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| product name | otf edc utility knife box cutter |
| feature | foldable , pocket clip, rope hole , replaceable blade, carbon fiber inlay |
| blade material | SK5 carbon steel |
| handle material | aluminum |
| blade length | 5 cm (1.97 in.) |
| handle length | 9.2 cm ( 3.62 in. ) |
| overall length | 14.2 cm (5.6 in.) |
| color | vairous colors optional: red, black, blue, green |
| replaceable blade | 5 pieces |
| blade change style | quick-change |
| usage | multifunctional. Cutting cardboard, carpet, rope, vinyl, leather, arts & crafts, etc. |
| net weight | 100 g |
| gross weight | 178 g |
| package | hard black box + EVA+ polybag |
| customized support | OEM ODM |




